2012 Awards

Homebrewer – 144 Entries

CLASS 201: LIGHT LAGER

  1. Edwin Farr  - Munich Hells (1D, 201, AB-00001)

CLASS 202: PILSNER

  1. Andrew Deming – Bohemian Pilsner (2B, 202, AB-00002)
  2. Ben Brickhouse – Pilsner German Pilsner (2A, 202, AB-00002)
  3. John Sheppard - German Pils (2A, 202, AB-00002)

CLASS 203: EUROPEAN AMBER LAGER

  1. Ben Brickhouse – European Amber Lager Oktoberfest/Marzen (3B, 203, AB-00003)
  2. Travis Althaus - Oktoberfest/Marzen (3B, 203, AB-00003)
  3. Chris Paulsen – Piggy’s Märzen (3B, 203, AB-00003)

CLASS 204: DARK LAGER

  1. Paul Pleczkowski – Munich Dunkel (4B, 204, AB-00004)
  2. Fred Leach – Dark American Lager (4A, 204, AB-00004)
  3. John Sheppard – Schwarzbier (4C, 204, AB-00004)

CLASS 205: LIGHT HYBRID BEER

  1. Keith Eisel – Dizzy Blond Ale (6B, 205, AB-00005)
  2. Clint Eaker & Dace Bergen – Kolsch (6C, 205, AB-00005)
  3. Chris Paulsen - Killer Dawg Kölsch (6C, 205, AB-00005)

CLASS 206: ENGLISH PALE ALE

  1. Christopher Eure – Standard/Ordinary Bitter (8A, 206, AB-00006)
  2. Andrew Bailey  - Ordinary Bitter (8A, 206, AB-00006)
  3. Paul Hobson – Standard Ordinary Bitter (8A, 206, AB-00006)

CLASS 207: AMERICAN ALE

  1. John Graham – American Brown Ale (10C, 207, AB-00007)
  2. Clint Eaker & Dace Bergen - Leaky Pail Ale American Pale Ale (10A, 207, AB-00007)
  3. Justin Duff – American Pale Ale (10A, 207, AB-00007)

CLASS 208: ENGLISH BROWN ALE

  1. Clint Eaker & Dace Bergen - Mild (11A, 208, AB-00008)
  2. Glenn Waters – Mild (11A, 208, AB-00008)
  3. David Cranford – Southern English Brown Ale (11B, 208, AB-00008)

CLASS 209: PORTER

  1. Matt Green – Brown Porter (12A, 209, AB-00009)
  2. Stephen James – “Midnight Porter” Brown Porter (12A, 209, AB-00009)
  3. Ryan Fleek – Robust Porter (12B, 209, AB-00009)

CLASS 210: STOUT

  1. Chris Creech – Irish Dry Stout (13A, 210, AB-00010)
  2. Edwin Farr – Imperial Stout (13F, 210, AB-00001)
  3. James Laska - “Early Riser Breakfast Stout” American Stout (13E, 210, AB-00010)

CLASS 211: INDIA PALE ALE

  1. Johnathon Layfield – English IPA (14A, 211, AB-00011)
  2. Chris Mills – Hopical Island American IPA (14B, 211, AB-00011)
  3. Kevin Kirkland – “Hop-along Cassidy” IPA American IPA (14B, 211, AB-00011)

CLASS 212: GERMAN WHEAT AND RYE BEER

  1. Justin Duff – Roggenbier (15D, 212, AB-00012)
  2. Steven Grantham - Weizen (15A 212, AB-00012)
  3. Alan Harvell - Weizen/Weissbier (15A, 212, AB-00012)

CLASS 213: BELGIAN AND FRENCH ALE

  1. Andrew Deming – Belgian Specialty Ale (16E, 213, AB-000013)
  2. Adam Reinke – Falling Down Stairs Witbier (16A, 213, AB-00007)
  3. Ralph Layko – Belgian Pale Ale (16B, 213, AB-00013)

CLASS 214: BELGIAN STRONG ALE

  1. Andrew Bailey – Belgian Blonde Ale (18 A 214 AB-00014)
  2. Roko Peros – Mighty Monk Belgian Dark Strong Ale (18 E 214 AB-00014 12)
  3. Michael McAdoo – Belgian Dark Strong Ale (18E, 214, AB-00014)
  4. Honorable Mention Paul Hobson – Belgian Golden Strong Ale (18D, 214, AB-00014)

CLASS 215: SMOKE-FLAVORED & WOOD-AGED BEER

  1. Neil White & Siegfried Johnson – Godswood Bourbon Oak Porter Wood Aged Beer (22C, 215, AB-00015)
  2. Mathew Ledbetter – Ghost Ship Whiskey Stout Wood-Aged Beer (22C, 215, AB-00015)
  3. Christopher Eure – Other Smoked Beer – smoked porter (22 B, 215, AB-00015)

Best of Show

  • Chris Creech – Irish Dry Stout (13A, 210, AB-00010)

Professional Brewery – 33 Entries

CLASS 102: PILSNER

  1. Top of the Hill Restaurant and Brewery – Kenan Lager German Pilsner (2A, 102, AB-00002)

CLASS 103: EUROPEAN AMBER LAGER

  1. Aviator Brewing Company - OktoberBeast Oktoberfest/Märzen (3B, 103, AB-00003)
  2. Olde Hickory Brewery – Oktoberfest 3B Oktoberfest/Märzen (3B, 103, AB-00003)

CLASS 105: LIGHT HYBRID BEER

  1. Carolina Brewery - Sky Blue Golden Ale (Kolsch) (6C, 105, AB-00005)
  2. Front Street Brewery - Coastal Kölsch (Kolsch) (6C, 105, AB-00005)
  3. Fullsteam Brewery - El Toro Cream Ale (6A, 105, AB-00005)

CLASS 106: ENGLISH PALE ALE

  1. Front Street Brewery - Amber Jack ESB (Special/Best/Premium Bitter) (8B, 106, AB-00006)

CLASS 107: AMERICAN ALE

  1. Aviator Brewing Company - Hot Rod Red American Amber Ale (10B, 107, AB-00007)
  2. Front Street Brewery – Palisade Pale Ale (American Pale Ale) (10A, 107, AB-00007)
  3. Lonerider Brewing Company – Sweet Josie Brown Ale American Brown Ace (10C, 107, AB-00007)

CLASS 108: ENGLISH BROWN ALE

  1. Olde Hickory Brewery - B’s Nuts 11C Northern English Brown Ale (11C, 108, AB-00008)

CLASS 110: STOUT

  1. Olde Hickory Brewery – Imperial Stout, Russian Imperial Stout (13F, 110, AB-00010)

CLASS 111: INDIA PALE ALE

  1. Olde Hickory Brewery – Death by Hops IPA Imperial IPA (14C 111, AB-00011)
  2. Aviator Brewing Company - Hogwild IPA American IPA (14B, 111, AB-00011)
  3. Top of the Hill Restaurant and Brewery 14 A 111 AB-00011 71 Rams Head IPA English IPA

CLASS 112: GERMAN WHEAT AND RYE BEER

  1. Lonerider Brewing Company - Shotgun Betty Hefeweizen Weizen/Weissber (15A, 112, AB-00012)

CLASS 113: BELGIAN AND FRENCH ALE

  1. Front Street Brewery – FSB Spring Brew (Biere de Garde) (16D, 113, AB-00013)
  2. Fullsteam Brewery – Summer Basil Farmhouse Ale Saison (16C, 113, AB-00013)
  3. Top of the Hill Restaurant and Brewery – Old Well White Witbier (16A, 113, AB-00013)

CLASS 114: BELGIAN STRONG ALE

  1. Aviator Brewing Company – Devil’s Tramping Ground Belgian Tripel (18C, 114, AB-00014)

CLASS 115: SMOKE-FLAVORED & WOOD-AGED BEER

  1. Aviator Brewing Company - Black Mamba Stout Wood-aged Beer (22C, 115, AB-00015)
  2. Olde Hickory Brewery – The Event Horizon 22C Wood-aged Beer Imperial Stout aged in Bourbon Barrels (22C, 115, AB-00015)
  3. Fullsteam Brewery – Hogwash Hickory Smoked Brown Porter Other Smoked Beer (22B, 115, AB-00015)

Best of Show

  1. Front Street Brewery – Amber Jack ESB (Special/Best/Premium Bitter) (8B, 106, AB-00006)